محل تبلیغات شما

پس از اینکه پرسش مهر بیستم را شنیدم اولین سوالی که در ذهنم ایجاد شد دانستن معنای شادی بود.

شادی واقعی به چه معناست؟ چه انسانهایی شاد محسوب می شوند؟ آیا تنها داشتن صورت خندان نشان دهنده شادیست؟

در نتیجه آغاز به جستجو کردم. ابتدا به معنی لغوی واژه از لغتنامه دهخدا رسیدم:

شادی . (حامص ) شادمانی . خوشحالی . بهج . بهجت . استبهاج . بشاشت . مسرت . نشاط. طرب . ارتیاح . وجد. انبساط. سرور. فرح . سراء. (ترجمان القرآن ). مرحان . (منتهی الارب ). خوشدلی . شادمانی . رامش . مقابل اندوه و غم . مقابل سوگ . مقابل تیمار. کروز. کروژ

و یا از منبعی دیگر این تصویر را یافتم:

متوجه شدم واژه های مترادف و متضادی که برای کلمه شادی پیدا کردم هرکدام یک دنیا حرف در خود دارد. مثلا خوشنود

اولین تعریفی که از شادی در روان‌شناسی وجود دارد، هیجان مثبتی است که به رضایت از زندگی» تعبیر می‌شود و بدون آن که لحظه‌ای باشد، مدت‌های زیادی همراه انسان است.

دکتر مایل آیزنگ، روان شناس شادی می گوید: شادی، عبارت است از مجموع لذت های بدون درد. شادی، آرامش خاطر و رضایت باطن است. شادی، آن کیفیت زندگی است که همه کس آرزوی یافتنش را دارد. شادی و خرسندی، از آرامش خاطر و رضایت باطن حکایت می کند.

ارسطو معتقد است بهترین چیزی که در زندگی بشر وجود دارد،شادی است و این شادی آن قدر اهمیت دارد که سایر امور زندگی تنها در جهت کسب آن هستند.

گفتم که نفس ناطقه را چیست آرزو
گفتا بقا و شادی و پیروزی و ظفر

ناصرخسرو

ایجاد فضای شاد در مدرسه بهترین فرصت برای رشد فکری و علمی دانش آموزان

مدرسه عشق (شعری از مجتبی کاشانی)

منظور از شادی چیست؟

شادی ,شادی، ,مقابل ,زندگی ,باطن ,واژه ,است که ,که در ,و رضایت ,خاطر و ,آرامش خاطر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آیا محیط مدرسه دلپذیر، دلخواه و شاد است؟